Death Note

Bu yazıyı bir an önce yazmak istiyordum çünkü güzel şeyler bittikten sonra etkisi beklendiğinden çok daha kısa sürüyor. Şu anda halen etkisi altındayken yazmak istedim. Death Note, Desu Noto, Ölüm Defteri…

Death Note ilk olarak Manga olarak başlamış fakat sonra gösterilen ilgiden dolayı Animesi ve Filmleri çekilmiş.

(manga japon çizgi romanlarına verilen addır. anime ise japon çizgi filmlerine adı verilir. manga sözcüğü japon kökenli bir  kelimedir. anime sözcüğü fransızca’daki animation sözcüğünden türemiştir.)

Kısaca konudan bahsedecek olursak, bir ölüm meleği Dünyaya Ölüm defterini düşürüyor. Bu ölüm defterini Yagami Light adında genç ve başarılı bir eleman buluyor. Ölüm defteri, bir kişinin isminin deftere yazılması ile ölmesini sağalayn bir defterdir. Bu ismi yazarken aynı zamanda ismin sahibinin yüzünü kafanızda canladırmalısınız ki, aynı ismi taşıyan diğer kişilerde ölmesin. Lighto, Bu deftere en başta inanmasa da sonra test ediyor ve defterin gerçek olduğuna inanıyor. Ütopik bir dünya kurmak için dünyadan suçluları temizlemeye karar veriyor. Böylece artık dünya üzerinde hiç suç ve suçlu kalmayacaktır. Halk ona bir isim takmıştır. Kira. Ve kendini onu yakalamaya adayan L.

Ölüm Defterinin kullanma kılavuzu ve bazı kuralları vardır.

Death Note’a ismi yazılan insan ölür. İsmi yazıldıktan sonra 40 saniye sonra ölüm nedeni, ölüm nedeninden 6 dakika 40 saniye sonra detaylar yazılabilir.
– Death Note’u kullanan biri, öldüreceği insanın yüzünü görmüş olmalıdır. Aynı isimdeki diğer kişiler bu şekilde etkilenmezler.
– Death Note’u kullanan insan ne cennete ne cehenneme girebilir.
– Death Note başkalarına verilebilir. Ancak bu durumda onunla ilgili tüm hatıralar kişinin aklından silinir.
– Death Note olanaksız şeyleri sağlamaz.
– Shinigamilerin gözleri, insanların adı ve soyadını, yaşam süresini, yaşını vb. gösterir. İnsanlarla bu gözler değiştirilebilir ancak karşılığında insan ömrünün yarısı Shinigami’ye geçer.
– Bir Shinigami, insan hayatını kısaltmak için yaratılmıştır. Bunu uzatmak için defteri kullanan Shinigami ölür.
– Death Note, eğer bir insanın eline geçerse, deftere önceden sahip olan Shinigami, o kişiyi 39 gün içinde bulmalıdır. Bu kitap ölüm tanrısı ile insan arasında bir bağ olacaktır.

Avatardan sonra izlediğim en sürükleyici Anime. İkisinin yerleri ayrı olduğu için karşılaştırmayacağım. Death Note izlenmesi gereken bir yapım. Filmlerini izleyeceğimi sanmıyorum. Çünkü havası kaçmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.